CTRS and WCT Weekly Recap – October 12th – 16th 2017

 

Here is a recap of the events from October 12th – 16th 2017.

Men – Week 10

Canad Inns Men’s Classic – Portage la Prairie, Manitoba – Reid Carruthers 
Stroud Sleeman Cash Spiel – 
Stroud, Ontario – Wayne Tuck Jr. 
McKee Homes Fall Curling Classic – 
Airdrie, Alberta – Kevin Park
Atkins Curling Supplies Classic – 
Winnipeg, Manitoba – David Bohn
Kalamazoo Men’s Classic – 
Kalamazoo, Michigan – Brandon Corbett


Women – Week 10

Paf Masters Tour – Åland, Finland – EunJung Kim
Atkins Curling Supplies Classic – 
Winnipeg, Manitoba – Darcy Roberston
Stroud Sleeman Cash Spiel – 
Stroud, Ontario – Susan Froud

Mixed – Week 10

Pacific Northwest Mixed Doubles Invitational – Seattle, Washington – Shannon Birchard/Jason Gunnlaugson

2017 World Mixed Curling Championship – Playoffs continue

The playoffs at the 2017 World Mixed Curling Championship continue: 

 

Friday, October 13 – Round of 8

Results

Russia defeated Israel 6-3
Norway defeated England 6-5
Canada defeated Poland 4-3
Turkey defeated Hungary 8-3

Results 

Sweden defeated United States 6-5
Czech Republic defeated China 6-4

Scotland defeated Spain 4-2
Estonia defeated South Korea 7-4

Quarterfinals – Results

Norway defeated Turkey 6-0
Canada defeated Russia 9-1
Scotland defeated Sweden 7-4
Czech Republic defeated Estonia 7-4

Saturday October 14 

Semifinals – 9:00

Norway vs Canada
Scotland vs Czech Republic

Final – 14:00

 

2017 World Mixed Curling Championship – Playoffs are set

The playoffs at the 2017 World Mixed Curling Championship are set: 

 

Friday, October 13 – Round of 8

Results

Russia defeated Israel 6-3
Norway defeated England 6-5
Canada defeated Poland 4-3
Turkey defeated Hungary 8-3

13:00

United States vs Sweden
Czech Republic vs China 
Scotland vs Spain 
Estonia vs South Korea 

Friday, October 13

Quarterfinals – 19:00

Turkey vs Norway
Russia vs Canada

Saturday October 14 

Semifinals – 9:00

Final – 14:00

 

2017 World Mixed Curling Championship – Final Standings

Here are the final standings at the 2017 World Mixed Curling Championship: 

 

Group A Skip W L
Russia Alexey Stukalskiy 6 0
Hungary Gergely Szabo 4 2
Estonia Andres Jakobson 3 3
Japan Nobuaki Yamaguchi 3 3
Wales Adrian Meikle 3 3
Croatia Alen Cadez 2 4
Slovenia Jure Culic 1 5

 

Group B Skip W L
Sweden Isabella Wranå 6 0
China Liu Sijia 4 2
United States Hunter Clawson 4 2
Belarus Pavel Petrov 3 3
Latvia Janis Rudzitis 2 4
Brazil Marcelo Cabral de Mello 1 5
France Stephane Vergnaud 1 5

 

Group C Skip W L
South Korea Kim Chi-gu 7 0
Scotland Grant Hardie 6 1
Spain Sergio Vez 5 2
Ireland Alan Mitchell 4 3
Denmark Mikael Qvist 3 4
New Zealand Thivya Jeyaranjan 2 5
Kazakhstan Viktor Kim 1 6
Luxembourg Alex Benoy 0 7

 

Group D Skip W L
Norway Ingvild Skaga 5 2
Czech Republic Jaroslav Vedral 5 2
Israel Adam Freilich 4 3
Slovakia Juraj Gallo 4 3
Switzerland Yannick Schwaller 4 3
Hong Kong Jason Chang 3 4
Finland Jussi Uusipaavalniemi 3 4
Austria Andreas Unterberger 0 7

 

Group E Skip W L
Canada Trevor Bonot 6 0
Turkey Alican Karatas 5 1
Poland Andrzej Augustyniak 4 2
England Andrew Woolston 4 2
Germany Rainer Schöpp 2 4
Australia Hugh Millikin 1 5
Netherlands Danny Van Den Berg 0 6

 

 

 

 

CTRS and WCT Weekly Recap – October 5th – 9th 2017

 

Here is a recap of the events from October 5th – 9th 2017.

Men – Week 9

Direct Horizontal Drilling Fall Classic – Edmonton, Alberta – Rui Liu
Stu Sells Toronto Tankard – Toronto, Ontario – Brad Gushue
St. Paul Cash Spiel – St. Paul, Minnesota – Heath McCormick
Man Curl Tour Classic – 
Winnipeg, Manitoba – David Bohn
Bud Light Men’s Cashspiel – 
Halifax, Nova Scotia – Robert Mayhew

Women – Week 9

Curlers Corner Autumn Gold Curling Classic – Calgary, Alberta – Rachel Homan
Women’s Masters Basel – Basel, Switzerland – Wang Bingyu
Stu Sells Toronto Tankard – 
Toronto, Ontario – Julie Tippin
St. Paul Cash Spiel – 
St. Paul, Minnesota – Jessica Schultz
Man Curl Tour Classic – 
Winnipeg, Manitoba – Joelle Brown
New Scotland Clothing Ladies Cashspiel – Halifax, Nova Scotia – Kaitlyn Jones

2017 World Mixed Curling Championship – Draw

Here is the draw for 2017 World Mixed Curling Championship being held from October 6 to 14 at the Palladium de Champéry in Champéry, Switzerland.

Day Draw Time Sheet A Sheet B Sheet C Sheet D Sheet E
Fri Oct 6 1 Game 1445 AUT v FIN Team Pre-competition Training (1445-1600) followed by ice maintenance
All 1715 Opening Ceremonies – on ice at the venue
2 1830 ISR v HKG SUI v CZE CRO v WAL SVK v NOR KAZ v LUX
All 2100 Welcome Reception – Palladium
Sat Oct 7 3 800 NED v POL ITA v BRA FRA v USA AUS v GER EST v SLO
4 1200 KAZ v DEN CAN v TUR CHN v ENG RUS v CRO CZE v AUT
5 1600 BRA v LAT NZL v IRL SCO v ESP JPN v SLO WAL v HUN
6 2000 LUX v KOR FIN v NOR HKG v SVK SUI v ISR BLR v SWE
Sun Oct 8 7 800 GER v CHN TUR v ENG HUN v JPN BRA v USA IRL v SCO
8 1200 LAT v BLR LUX v ESP CZE v NOR NED v AUS CAN v POL
9 1600 SUI v SVK HUN v RUS SWE v FRA DEN v IRL USA v ITA
10 2000 CRO v SLO AUT v ISR WAL v EST KAZ v NZL HKG v FIN
Mon Oct 9 11 800 ENG v CAN BRA v SWE GER v NED KOR v SCO ITA v LAT
12 1200 EST v JPN POL v AUS SVK v ISR NOR v AUT TUR v CHN
13 1600 FRA v ITA HKG v SUI IRL v LUX NZL v ESP KOR v DEN
14 2000 FIN v CZE USA v BLR SLO v RUS EST v HUN CHN v AUS
Tue Oct 10 15 800 DEN v LUX IRL v KAZ TUR v GER POL v ENG JPN v CRO
16 1200 WAL v RUS NED v CHN AUS v CAN HKG v CZE FRA v BRA
17 1600 NOR v ISR SCO v DEN FIN v SUI LAT v SWE ENG v GER
18 2000 SVK v AUT SLO v HUN ITA v BLR CAN v NED ESP v KOR
Wed Oct 11 19 800 RUS v EST JPN v WAL NZL v DEN SCO v LUX ISR v CZE
20 1200 SWE v USA GER v POL BLR v BRA CHN v CAN NED v TUR
21 1600 NZL v SCO LAT v FRA ESP v KAZ IRL v KOR AUS v ENG
22 2000 HUN v CRO NOR v HKG SUI v AUT TUR v POL FIN v SVK
Thu Oct 12 23 800 SCO v KAZ KOR v NZL USA v LAT SWE v ITA DEN v ESP
24 1200 AUS v TUR ENG v NED POL v CHN SLO v WAL RUS v JPN
25 1600 ESP v IRL CRO v EST KAZ v KOR BLR v FRA LUX v NZL
26 2000 CAN v GER CZE v SVK AUT v HKG ISR v FIN NOR v SUI
Fri Oct 13 1/8 900 Games 1 – 4: winners qualify for the 1/4 Finals
1/8 1300 Games 5 – 8: winners qualify for the 1/4 Finals
1/4 1900 1/4 Finals (Games 9 – 12)
Sat Oct 14 SF 900 Semi-finals (Games 13 & 14)
Finals 1400 Gold and Bronze Medal Games (Games 15 & 16)

 

2017 World Mixed Curling Championship – Teams

Here are the teams competing at the 2017 World Mixed Curling Championship being held from October 6 to 14 at the Palladium de Champéry in Champéry, Switzerland.

Australia

Fourth: Hugh Millikin

Third: Kim Forge

Second: Christopher Ordog

Lead: Helen Williams

Coach: James Ordog

 

Austria

Fourth: Andreas Unterberger

Third: Hannah Augustin

Second: Gernot Higatzberger

Lead: Celine Moser

Coach: Sally Augustin

 

Belarus

Fourth: Pavel Petrov

Third: Polina Petrova

Second: Mikalai Kryshtopa

Lead: Evgeniya Orlis

 

Brazil

Fourth: Marcelo Mello

Third: Aline Goncalves

Second: Sergio Mitsuo Vilela

Lead: Luciana Barrella

Coach: Nicole Gluekler

 

Canada

Fourth: Trevor Bonot

Third: Jacqueline McCormick

Second: Korey Carr

Lead: Megan Carr

Coach: Jim Waite

 

China (CHN)

Fourth: Sijia Liu

Third: Zhi Ling

Second: Yu Han

Lead: Weihaoping Wang

Coach: Jiayi Jiang

 

Croatia

Fourth: Alen Cadez

Third: Iva Penava

Second: Drazen Cutic

Lead: Anita Sajfar

Coach: Neven Pufnik

 

Czech Republic

Fourth: Jaroslav Vedral

Third: Andrea Krupanska

Second: Lukas Klipa

Lead: Denisa Postova

Coach: Jiri Candra

 

Denmark

Fourth: Mikael Qvist

Third: Trine Qvist

Second: Alexander Qvist

Lead: Gabriella Qvist

 

England

Fourth: Andrew Woolston

Third: Lesley Gregory

Second: Martin Gregory

Lead: Kirsty Balfour

Coach: Yvonne Gibson

 

Spain

Fourth: Sergio Vez

Third: Oihane Otaegi

Second: Mikel Unanue

Lead: Leire Otaegi

 

Estonia

Fourth: Andres Jakobson

Third: Margit Peebo

Second: Tarmo Vaehesoo

Lead: Marcela Tammes

 

Finland

Fourth: Jussi Uusipaavalniemi

Third: Laura Kitti

Second: Paavo Kuosmanen

Lead: Johanna Pyyhtia

Coach: Jaana Hakkinen

 

France

Fourth: Stephane Vergnaud

Third: Allison Brageul

Second: Laurent Vergnaud

Lead: Celine Lagree

 

Germany

Fourth: Rainer Schoepp

Third: Andrea Schoepp

Second: Michael Wiest

Lead: Lisa Ruch

Coach: Adolf Geiselhart

 

Hong Kong

Fourth: Jason Chang

Third: Ling-Yue Hung

Second: Derek Leung

Lead: Julie Morrison

Coach: Rick Collins

 

Hungary

Fourth: Gergely Szabo

Third: Blanka Pathy-Dencsoe

Second: David Balazs

Lead: Orsolya Toth-Csoesz

 

Ireland

Fourth: Alan Mitchell

Third: Jacqueline Barr

Second: Ross Barr

Lead: Clare McCormick

Coach: Alison Barr

 

Israel

Fourth: Adam Freilich

Third: Elana Sone

Second: Leonid Rivkind

Lead: Andrea Stark

 

Italy

Fourth: Emanuela Cavallo

Third: Fabio Cavallo

Second: Lucilla Macchiati

Lead: Giovanni Tosel

Coach: Bjoern Schroeder

 

Japan

Fourth: Ayato Sasaki

Third: Mika Okuyama

Second: Nobuaki Yamaguchi

Lead: Chiharu Meguro

 

Kazakhstan

Fourth: Viktor Kim

Third: Sitora Alliyarova

Second: Abylaikhan Zhuzbay

Lead: Zarema Kudaibergenov

Coach: Muzdybay Kudaibergenov

 

Korea

Fourth: Chigu Kim

Third: Yeongjoo Ryu

Second: Jaeik Jeon

Lead: Sooyeon Choi

Coach: Kyungseog Kim

 

Latvia

Fourth: Janis Rudzitis

Third: Jelena Rudzite

Second: Ritvars Graumanis

Lead: Dace Spilnere-Pucina

 

Luxembourg

Fourth: Alex Benoy

Third: Karen Wauters

Second: Marc Husi

Lead: Susi Benoy

 

Netherlands

Fourth: Danny Van Den Berg

Third: Bonnie Nilhamn

Second: Willem Van Der Steeg

Lead: Jiska Kortekaas-Bun

 

Norway

Fourth: Wilhelm Naess

Third: Ingvild Skaga

Second: Martin Sesaker

Lead: Eirin Mesloe

Coach: Vegard Mesloe

 

New Zealand

Fourth: Dean Fotti

Third: Thivya Jeyaranjan

Second: Anton Hood

Lead: Brittany Taylor

Coach: Elizabeth Matthews

 

Poland

Fourth: Andrzej Augustyniak

Third: Adela Walczak

Second: Kasper Knebloch

Lead: Karolina Startek

 

Russia

Fourth: Alexey Stukalskiy

Third: Mariia Ermeichuk

Second: Oleg Krasikov

Lead: Margarita Evdokimova

Coach: Konstantin Zadvornov

 

Scotland

Fourth: Grant Hardie

Third: Rhiann Macleod

Second: Billy Morton

Lead: Barbara McFarlane

 

Slovenia

Fourth: Jure Culic

Third: Ajda Zavrtanik Drglin

Second: Gregor Verbinc

Lead: Lea Tehovnik

 

Switzerland

Fourth: Yannick Schwaller

Third: Elena Stern

Second: Michael Brunner

Lead: Celine Koller

Coach: Sebastian Stock

 

Slovakia

Fourth: Patrik Kapralik

Third: Daniela Matulova

Second: Juraj Gallo

Lead: Slavka Zubercova

 

Sweden

Fourth: Patric Mabergs

Third: Isabella Wranaa

Second: Johannes Patz

Lead: Sofia Mabergs

Coach: Flemming Patz

 

Turkey

Fourth: Dilsat Yildiz

Third: Alican Karatas

Second: Semiha Konuksever

Lead: Orhun Yuce

Coach: Sadik Topaloglu

 

United States

Fourth: Hunter Clawson

Third: Emily Anderson

Second: Caleb Clawson

Lead: Alexis Lanigan

Coach: Wayne Anderson

 

Wales

Fourth: Adrian Meikle

Third: Dawn Watson

Second: Andrew Tanner

Lead: Laura Beever

 

CTRS and WCT Weekly Recap – September 21st – 24th 2017

 

Here is a recap of the events from September 21st – 24th 2017.

Men – Week 9

Direct Horizontal Drilling Fall Classic – Edmonton, Alberta –
Stu Sells Toronto Tankard – Toronto, Ontario –
St. Paul Cash Spiel – St. Paul, Minnesota – Heath McCormick
Man Curl Tour Classic – Winnipeg, Manitoba –
Bud Light Men’s Cashspiel – Halifax, Nova Scotia –


Women – Week 9

Curlers Corner Autumn Gold Curling Classic – Calgary, Alberta
Women’s Masters Basel – Basel, Switzerland – Bingyu Wang
Stu Sells Toronto Tankard – Toronto, Ontario –
St. Paul Cash Spiel – St. Paul, Minnesota – Jessica Schultz
Man Curl Tour Classic – Winnipeg, Manitoba –
New Scotland Clothing Ladies Cashspiel – Halifax, Nova Scotia  –

Read More